Publikacje, w których wspomniano o Rymaniu:

 

Piskorski C. (1961): Pomorze Koszalińskie, s.25

 Pomorze Koszalinskie"...Ścigając nieprzyjaciela pułk (6 pułk piechoty) posuwał się nieprzerwanie w kierunku morza. Rymań, Rześnikowo, Brójce, Gryfice, Stuchowo, Świerzno - oto miejscowości leżące na szlaku naszego trudnego marszu. W czasie potyczek i walk zagarnialiśmy coraz większe ilości jeńców, którzy mimo bardzo szczupłej eskorty nawet nie próbowali uciekać."


Ziemia Kołobrzeska (1965) – zawiera informacje i zdjęcia na temat miejscowości powiatu kołobrzeskiego

Ziemia Kolobrzeska

 POM Rymań

Pokrzywa J. (1967): Wiele przeszliśmy rzek, s.169

 Wiele przeszlismy rzek

Margules J. (1967): Piechurzy Kołobrzeskiej Piątki, s. 65
"7 marca. W godzinach wieczornych pułk dotarł do Sławoborza (Stolzenberg). Ścigając nieprzyjaciela posuwano się
marszem ubezpieczonym wzdłuż marszruty: Rymań (Roman), Rześnikowo (Reselkow), Brójce (Bratz), Gryfice (Greifenberg), Stuchowo (Stuchow), Swierzno (Schwirsen)."

Piechurzy

Przytocki K. (1974): Rajd ku morzu (seria "Tygrys")

Rajd ku morzu

"...Pod wieczór 7 marca podchodzi 4 dywizja piechoty. Sztab jej rozmieścił się o 4 km na południe od Dębicy, w niedużej wiosce Poradz. W jej sąsiedztwie, w Leszczynie, rozlokował się 12 pułk piechoty, a 5 pułk zajął kwatery w Sławenkowie, 4 km na wschód od Dębicy."

Gasztold T. (1976): Wyzwolenie miast i wsi Pomorza Zachodniego w 1945 roku, s. 130 - 131

Wyzwolenie

"Rymań 4 III 1945 r. I FB 1 APanc gw  (I Front Białoruski 1 Armia Pancerna gwardii)

Położona obok szosy Koszalin - Szczecin wieś R.(ymań) była świadkiem wędrówki niekończących się konwojów uciekinierów zdążających  ze wschodu na zachód. Obok cywilów pod koniec lutego 1945 r. ciągnęły rozbite na froncie oddziały niemieckie. W pierwszych dniach marca, kiedy wojska polskie i radzieckie rozpoczęły ofensywę na północ, ruch konwojów cywilnych i wojska stał się szybszy i bardziej nerwowy. 2 III rozeszła się wieść, że czołgi radzieckie, - których niemcy panicznie się bali - pojawiły się w rejonie R. Już następnego dnia w późnych godzinach wieczornych do wsi wjechały pancerne wozy zdążające w kierunku Podwalic (Powalic). Znajdujący się we wsi oddział niemiecki złożony z kilkudziesięciu żołnierzy opuścił pośpiesznie R. udając się w kierunku północnym. Tak samo postąpili strażnicy konwoju jeńców radzieckich, których transportowano na zachód. Uciekli do pobliskiego lasu i w ten sposób grupa kilkuset jeńców radzieckich została wyzwolona w godzinach nocnych, kiedy do wsi wjechały dalsze radzieckie oddziały pancerne."

Krajewski A. (1979): Drugi Berliński. Z dziejów 2 Berlińskiego Pułku Piechoty

2 berlinski

"...Znajdujące się na lewym skrzydle ugrupowanie 1 armii - 2 i 1 dywizja piechoty miały ścigać rozbite oddziały nieprzyjaciela, następnie skierować się na zachód. Po osiągnięciu linii Rzesznikowo - Rymań 1 dywizja piechoty miała skierować oddziały w szyku rozwiniętym w kierunku zachodnim, oczyścić lasy i osiedla z ukrywających się grup rozbitych oddziałów wroga, pod koniec dnia 11 marca wyjść na wschodni brzeg Zalewu Szczecińskiego... 2 pułk piechoty po całodziennym i całonocnym marszu 8 marca nad ranem ześrodkował się w rejonie wsi Powalice..."

Piskorski C. (1980): Pomorze Zachodnie, s. 234-235 (z niej pochodzi tekst na stronie głównej)

Pomorze Zach

Karabin i pług. Z dziejów osadnictwa wojskowego na Pomorzu Środkowym (1985) - wydawnictwo Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego, s. 11, 30, 157-158

Karabin i pług

Vollack M. (1999): Das Kolberger Land. Seine Stadte und Dorfer - wydana tylko po niemiecku książka opisująca niemieckie dzieje miejscowości obecnego powiatu kołobrzeskiego, m. in. miejscowości Gminy Rymań, zawierająca mapy, zdjęcia, spisy mieszkańców itp. Dzięki uprzejmości p. E. Rucińskiej w GALERII znalazło się kilka zdjęć i dokumentów z tego wydawnictwa.

Kolberger Land cover     Kolberger tytulowa

Katalog Województwa Zachodniopomorskiego (1999) - informacje o miastach, gminach i powiatach województwa

katalog 1        katalog 2 RymanWiemer W. (2000): 800 km von Ost-Ostpreussen bis zur Uckermark – autor opowiada o losach swojej rodziny pod koniec II wojny światowej i po jej zakończeniu, książka zawiera m.in. zdjęcie pałacu w Rymaniu oraz zaświadczenie wystawione niemieckiej rodzinie Wiemer przez wójta gminy Rymań, Krzyżanowskiego z dnia 18 sierpnia 1945.

800 km von Ost 

Zaświadczenie-Familie Wiemer

Szlakiem dawnych rodów rycerskich (200?): wydawnictwo Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, duża ilość wiadomości i zdjęć o dawnych rodach pomorskich von Manteuffel, von Kleist, von Glasenapp, von Wedel i ich posiadłościach, znajdujących się na terenie woj. zachodniopomorskiego, m.in. w Gminie Rymań.

Szlakiem dawnych rodow

***


 
 
Strona Główna | Galeria | Ciekawe adresy | Kontakt i podziękowania
Freelance Web Designer